No file chosen

REÜ õppe- ja kogemusreis Aserbaidžaani pealinna Bakuusse ning lähiümbruse maapiirkonda

 

11.-18.10.2022.
Saabusime Bakuu lennujaama
12.oktoobri 2022 varahommikul, meid võtsid vastu meid võõrustava AZE Turism turismiettevõtte töötajad. Üllatus oli suur kui nad võtsid välja meie sinimust valge lipu ja tervituseks esinesid lennujaama ees meile rahvuslikud tantsijad koos muusikutega. Siit algas meie huvitav ja hoolivust täis reis sellesse ilusasse ja salapärasesse riiki, kus voolab must kuld ja kõrguvad modernsed pilvelõhkujad.

Esimesel päeval tutvustati meile põhjalikult Bakuu vanalinna. Tutvus Bakuu ajaloolise keskusega algab kaksikväravatest, kuhu sisenedes sattusime  ajaloolise keskuse territooriumile nimega “Icheri Sheher” (Siselinn). Meid ootas salapärane jalgsi ekskursioon tänaseni säilinud vanalinnas. Kuna Bakuu on idamaine linn ja siin on väljakaevamiste ajal leitud hoonete jäänustes pronksiaegsed esemed. Siin kõrgub  „Neitsitorn, kõige majesteetlikum ja salapärasem monument. Bakuu – Neitsi torn kõrgub Icheri Sheheri kindluse kaguosas. 1964. aastal sai Neitsitornist muuseum ja alates 2000. aastast on see UNESCO nimekirja kantud. Siin on ka kuulus “Koht, kus Nikulin kukkus“.

Teisel päeval ootasid meie hotelli ees meid juba meie reisikorraldaja AZE Turism´ist Bairam ja giid  Tofiq, viimane teenis sõjaväes Tallinnas.

Meie teekond viis teisel päeval Bakuust välja, kuid ega meie bussisõit nii lihtsalt ja igavalt ei kulgenud, vaid Aserbaidžaani muusika saatel ja giid Tofiq´i  teadmiste jagamisel oma riigi ja Bakuu ajalooliste ja uute ning modernsete hoonete kohta. Jõuame Kichik kaitsealale -vaikne platoo, mis nagu “karp” talletab oma ainulaadseid aardeid, esimeste inimeste elukohti ja mis kõige tähtsam -panoraamvaade Gobustani mägismaale. Interaktiivses  Gobustani muuseumis  kasutatakse maailma kuulsaimate muuseumide tehnoloogiaid. Saad ennast ette kujutada kiviaja kunstnikuna, samuti õppida palju huvitavat Gobustani kaljumaalingute tähenduse kohta. Seejärel sõidame Boyuk Dash kaitsealale – kaitseala (sisaldub UNESCO mälestiste nimekirjas) Panoraamvaated, võimsad kaljud, koopad ja mis kõige tähtsam – petroglüüfid. Edasi viis meid teekond džiibituuriga mudavulkaanide juurde, Aserbaidžaani mudavulkaanid hõivavad esikoha maailmas (seal on 350 vulkaani 800-st maailmas praegu olemasolevatest). Päeva lõpetuseks külastame turismiettevõtet AZE TURIZM LLC, siin võtab meid vastu tõeline külalislahkus ja ettevõtte omanik Anna, kellel on Baltimaadest eredad mälestused noorusajast.  Räägime turismiarengutest ja ettevõtlusest Aserbaidžaanis ja  kui väga oodatakse siia just euroopa turisti, kes on kultuurne ning oskab hinnata seda imelist maad.

Kolmanda päeva hommikul seame sammud Eesti saatkonda Bakuus, saatkond on end sisse seadnud koos Läti ja Rootsi saatkonnaga ühte kesklinna ääres olevasse kõrgehitisse, ilus on vaadata kuidas keset Bakuud lehvib sinimustvalge lipp.

Kohtume Aserbaidžaani Eesti saatkonna esindusega, väga huvitav ja informatiivne vestlus saatkonna esindaja Andrei Valentinov’ iga, majandussuhetest ja koostöö võimalustest selles riigis. Eesti ettevõtjaid on siin vähe,  15 aastat on siin tegutsenud üks eesti IT ettevõte, keda juhib eesti naine, samuti on üks raudteetranspordi ettevõte.  Kahjuks ei ole siin eesti  majandusdiplomaati, kes konkreetsemalt arendab majanduskoostööd Eesti ja Aserbaidžaani vahel. Lätlaste koostöö on  alternatiivenergiana tuulikute tootmisel. Aserid plaanivad minna euroopa liidu  turule energia müügiga. Siin on võimsad hüdroenergia jaamad,  tuulikud on tulemas ja gaasi palju (gaas on elanikele tasuta). Keskmine palk 300 eurot, ravikindlustussüsteem ei toimi, palgast läheb ravikindlustusele 2% ja  arstiabi süsteem on kehv. Bakuu on täis ilusaid hooneid aga need seisavad tühjadena ning  teenus puudub. Nais ettevõtjatel on siin  3 liitu, teevad koostööd Šveitsi ja teiste euroopa liidu  riikidega. Kõik on tihti projekti põhine, naised ettevõtjatena väga aktiivsed maapiirkonnas. Siin riigis ei ole usk nii tähtis ja vastseisu ei ole nii nagu Türgis. Türgis on väga head ülikoolid ja paljud aserid käivad seal õppimas ja haridust omandamas.  Võrreldes Armeenia  ja Aseri eluolu, siis aser on väga rikas ja siin on palju parem elu.  Aserid ja armeenlased on 100 aastat sõdinud ja hetkel on rahuleping töös, aseritel on väga professionaalne relvastus ja väljaõpe, Türgi toetus on väga suur. Eriüksused väga hästi koolitatud, 30 miljardit on aastas  kaitsekulud. Iraanis elab 30 miljonit aserit seal on nad väga usklikud (moslemid).Aserid toetavad Ukrainalasi oma maa kaitsel ja annavad kütust tasuta ning  400 000 aserit on seal abiks. Ukrainast tuli 8000 inimest Aserisse, nüüd on piirid kinni ja siia saavad tulla vaid aserid. Nafta ja gaasi müügi lepingud sõlmiti välisfirmadega, selleks et hoida Aseri naftat ja gaasi  aseritele,  et venelane ei tuleks ja võtaks puurtorne ära. Aserbaidžaani  valitseb  60 aasta Alijev´ite pere,  kuningriigiga sarnane kuid on vabariik, kuulub Türgi keelsete riikide liitu (Aserbaidžaan, Kasahstan ja Türgi). Eesti  elab 21 sajandil ja aserid mentaalselt 19 sajandil, selline vahe on meil, kuid neil on tugev majandus ja kehv rahandus.

Neljandal päeval tutvume moodsa Bakuuga. Bakuu pole ainult vanad kvartalid ja klaasist pilvelõhkujad siin  avastame  iidsete tulekummardajate pärandi sukeldudes keskaegsesse ellu.  Peatume linna kõrgeimas punktis, kust avaneb ainulaadne vaade linnale, merelaht ja Bakuu linn. „Kangelaste allee“ – Märtrite allee, edasi Nagornõi pargi territoorium – vennashaud, kuhu on maetud märtrid- riigi iseseisvuse eest võidelnud kangelased. “Leegitornid” on kaasaegse Bakuu sümbol, koosneb kolmest keelekujulisest hoonest nagu lõke. Külastame „Esimest  naftakaevu“ – esimene naftapuurauk, mis andis tõuke nafta ja maagaasi tootmine üle maailma. “Aquatic Palace“- Bakuu esimeste Euroopa mängude jaoks ehitatud spordihoone. „Black City“ – Möödume endisest naftatööstustsoonist “Black City” , mis nüüd õiglaselt ümber nimetatud “valgeks linnaks”. Muuseumikompleks.“ Heidar Alijevi nimeline“- Peatume kuulsa arhitekt Zaha Hadid loomingu juures. Hoonel on uskumatult ümarad piirjooned ja nurkade puudumine. Külastame ka möödasõidul Aserbaidžaani ja Armeenia 2020 aasta Mägi-Karabahhi sõjalise konflikti sõjatehnika näitust, siin on koguülevaade hävitatud ja Armeenlastelt ära võetud sõjatehnikast ning ka lahinguvälja ekspositsioon.

Sõidame Bakuust välja ja külastame Ateshgahi templit – Pikka aega on see ala olnud zoroastrlaste pühamu. Nad andsid tulele müstilise tähenduse ja tulid siia, et kummarduda pühamu ees. Pärast islami vastuvõtmist oli zoroastrilaste tempel hävitatud. Paljud zoroastristid läksid Indiasse ja seal jätkasid nad oma usku. Tänapäeval on “Tulemaja” suurepäraselt sisustatud vabaõhumuuseum.  Meie reis on täis üllatusi ja erilisi paiku, järgnevalt külastame põlevat mäge “Yanardag” – leekidesse haaratud mäekülg, mis on kogu ulatuses põleb liiv mitu aastatuhandet. Hirmutaval ja samal ajal lummaval tulisel maastikul on tegelikult seletatus väga lihtne: pinnase ülemistest kihtidest  eraldab maagaasi mis hapnikuga kokkupuutel süttib.

Viies päev. Täisväärtusliku Aserbaidžaani reisi lahutamatu osa on ekskursioonid piirkondadesse, kus kaunis loodus on ühendatud ajaloolise pärandiga mis jätab kustumatu mulje. Teel olime tunnistajaks, kuidas maastik ümberringi muutub, sujuvalt üleminek tasasest ja poolkõrbest mägimaastikule Suur-Kaukaasia.

Teel peatume Maraza külas, kus on võimalus näha ja tutvuda ühe iidse širvanšahide ajastu mausoleumiga – “Diri Naine”.

Seitsme kaunitari juga – Mitte kaugel Gabala linnast, mägedes, kohas nimega Vandam, asub Aserbaidžaani üks maalilisemaid kohti – kosk “Seitse kaunitari.” Kujutage ette: Suur-Kaukaasia mäed, kus puud kasvavad tihedalt, mis moodustavad pideva varju ja jahe vesi, mis laskub kõrgelt mägedest. Kõik see on lihtsalt hämmastav. Selle nimi on “Seitse iludust” – see koosneb seitsmest erineva kõrgusega kaskaadist. Joa erinevatele kõrgustele rajati vaateplatvormid, millele viivad järsud trepid. Mida kõrgemale ronida, seda järsem on  trepp, ega kõik ei jõuagi lõpuni. Trepp viib neljandasse kose kaskaadi. Edasi jätkus meie reis  Nokhuri järve äärde. Üks Aserbaidžaani ilusamaid järvi on Nokhuri järv, mis asub mägede jalamil. Bakuu elanikele meeldib siia puhkepäevadel tulla.

Kuues päev. Külastame granaatõunaaeda  Ahsus ja teeme tehasetuuri ning degusteerimise. 2006. aastal asutatud AZGRANATA LLC granaatõunaaiad Hajigadyrli ja Garavally Agsu piirkonnas, kus praegu hõivavad umbes 350 hektari suuruse ala. Aserbaidžaanis kasvatatakse Gulovsha, Pink Gulovsha, Red Peel, Bala Mursel ja red malaz sorti. Tehases töödeldakse nii granaatõunamahla kui ka viinamarjamahla, ning toodetakse erinevaid mittealkohoolseid ja alkoholiga jooke. Lisaks on firmal ka oma hotell (omanik on kirglik kunstikoguja ja hotelli kõigis seintes võib näha hinnalisi maale)  ja restoran ning pood, väga kompaktne ja muljetavaldav kompleks helikopteri maandumisplatsiga.

Pikk päev seljataga ja õhtul ootab meid  õhtusöök koos Eesti saatkonna esindajaga esinduslikus restoranis, meie õppe- ja kogemusreis on lõpusirgel, olid väga meeldejäävad päevad. Nägime hoopis teistsugust ja uuendusi ootavat majanduskeskkonda, nii nagu Eesti saatkonna esindaja Andrei Valentinov  mainis siis koostööks ja Aserbaidžaani ettevõtlusega tegelemiseks on siin suured võimalused.  Siin riigis on väga palju hinnalisi maavarasid ja ehitatud on uusi ning muljetavaldavaid ehitisi, mis kahjuks seisavad tühjana ja ootavad erinevate teenuste osutajaid ning julgemat ettevõtluskeskkonda.

Kahjuks Eesti ja Aserbaidžaani vaheline majanduskoostöö põhimõtteliselt puudub, meie Raplamaa ettevõtjad said uue nägemuse sellest riigist, siin elavad väga avatud inimesed ja nii majanduslik koostöö kui ka kultuuride vaheline koostöö on täiesti võimalik. Aserid on Eestlastest väga vaimustuses (meie majandusarengutest ja julgusest olla avatud ning uuenduslikult mõelda).

See maa kutsub tagasi!

Õppe- ja kogemusreisi elluviimiseks saime toetust Raplamaa Partnerluskogu LEADER meetmest „ Ettevõtluse konkurentsivõime tugevdamine“.

Andra Liibek

Raplamaa Ettevõtjate Ühingu liige

Fotod: Erakogu