Rumeenia õppereis

Raplamaa Ettevõtjate Ühingu korraldusel osales 20-liikmeline grupp 03.-10.09.21 Rumeenia-Bulgaaria õppereisil. Peamiseks sihtkohaks oli Rumeenia, kus külastati Eesti saatkonda Bucarestis ning Rumeenia kaubanduskoda. Koguti andmeid riigi majanduse, ettevõtluse ja muutunud tingimustes tööandjana tegutsemise kohta. Külastati Bucaresti ja Constanta piirkonna väikeettevõtjaid.

Osaliselt toetas õppereisi Pria, Raplamaa Partnerluskogu Leader ettevõtlusmeede.

Fotod: A. Kuruson, A. Pajo, A. Pärna

Ettevõtjate Esmaspäev – Tiit Pruuli

5.oktoobril 2020 kohtusid REÜ liikmed ja teised huvilised Raplas, Pargi restos ettevõtja ja Eesti Turismifirmade Liidu presidendi Tiit Pruuliga. Järjekordsel Ettevõtjate Esmaspäeval oli juttu reisimisest ja turismisektorist Eestis ning kogu maailmas – enne ja pärast koroonat.

REÜ kohtumisõhtu toimus Ettevõtlusnädala raames.

Pildid: Sulev Tammel

REÜ 20 juubeliõhtu

10.septembril 2020 toimus Raplamaa Ettevõtjate Ühingu 20-juubel, kus avasõnad ütles juhatuse esimees Ülo Olm. Ta tänas aktiivselt tegutseva juhatuse liikmeid: Aivar Pajot, Andrus Kuusmaad, Màris Rudnevsit, Sulev Tammelit, Tiit Rahkemad ning sekretär Anneli Pärnat. Lisaks tänas ta endisi juhte: Raivo Ermi, Aleksander Kurusoni ja Aivar Pajo. Kõigi nende eestvedamisel ja liikmete aktiivsel osalemisel on 20-aasta jooksul toimunud pea igal kuul kokkusaamisi. Menukad on olnud: Ettevõtjate Esmaspäevad tuntud inimestega, õppereisid, Ärihooaja avamise ja lõpetamise tähistamine koos peredega ja paljud väljasõidud ning ettevõtete külastused. 

Tervitussõnu ütlesid: RAEK, Raplamaa Partnerluskogu, Ettevõtlikud Naised Raplamaal, Märjamaa Ettevõtjate Piirkondliku Ühenduse ja Paldiski Ettevõtjate Liidu juhid.
Õnnitluskaardid olid saabunud Saaremaa ja Hiiumaa ettevõtjate ühingutelt.
Juubeliõhtut tähistati Nõmme kõrtsis, kus tantsuks mängis ansambel Omad Poisid.

Õhtu videolõik asub SIIN. 

Raplamaa Sõnumid artikkel asub SIIN.

Pildid: Tiit Rahkema ja Siim Solman. Video: Tiit Rahkema

Wellspa OÜ külastus

17.veebruaril andis Wellspa OÜ tegevjuht Tarmo Kõss ülevaate ettevõttest, mis on Euroopa üks juhtivaid spaa toodete arendajaid ja tootjaid. Peamised tooted on minivälibasseinid ja tervisekapslid, mille valmimist REÜ liikmed ka ringkäigul näha said.

Pildid: Wellspa Facebook

Ettevõtjate Esmaspäev – Rene Kokk

20. jaanuaril kell 18 kohtusid REÜ liikmed keskkonnaministri ja REÜ liikme Rene Kokaga. Rene rääkis oma ametialastest tegemistest, üheksa kuu jooksul, Keskkonnaministeeriumis. Elavat vestlust jagus kolme tunni jagu, mille jooksul mõtestati lahti Eesti ja maailma keskkonnaprobleeme ning nende lahendamise võimalusi. Jutuks olid suuremad arendused ja projektid, mis juba töös ning planeerimisjärgus.

Pildid: Aleksander Kuruson

Juhatuse koosolek – 2019 kokkuvõte

Juhatuse liikmed tõdesid 21.detsembri koosolekul, et on möödunud aastaga rahul, nii rikkalike tegevuste, kui ka eelarve stabiilse kasvu üle.

Sündmused 2019.aastal:

  • jaanuari Ettevõtjate Esmaspäeval käis külas Kalev Kiviste, kes näitas pilte ja rääkis värvikaid muljeid Aafrikast.
  • veebruari Ettevõtjate Esmaspäeval oli külas Urve Palo. Ettekande ja arutelu teemaks oli “Eesti majandus”.
  • märtsi Ettevõtjate Esmaspäev toimus erandkorras reedesel päeval. Kohaletulnud huvilised kuulasid Pargi Restos õigusteadlast ja poliitikut ning Euroopa Parlamendi liiget Igor Gräzinit.
  • aprillil osales 22 REÜ liiget A´la Rapla kohvik-restos üldkoosolekul. Juhatuse esimees Ülo Olm andis ülevaate 2018. aasta tegevustest ning finantsseisust. Planeeriti 2019. aasta tegevusi.
  • -25. mail oli ärihooaja lõpetamine – Saaremaa ettevõtjate külastus ja Saaremaa Ettevõtjate Liidu liikmetega kohtumine. Külastati ettevõtteid: Saaremaa SepadSuure Tõllu puhkekülaSaaremaa Delifood OÜSporrong OÜSaare Yachts OÜHotell Arensburg.
  • -26. juulil osalesid REÜ liikmed Raplamaa ettevõtjate suveseminaril Eisma külalistemajas. Seminarist võtsid osa kõik maakonna ettevõtlusorganisatsioonid – Ettevõtlikud Naised Raplamaal, Märjamaa Ettevõtjate Piirkondlik Ühendus, Raplamaa Ettevõtjate Ühing, Raplamaa Turism ja  RAEK.
  • -29.septembril toimus Gruusia õppereis, mida toetas Pria Leader meede 2: Ettevõtluse konkurentsivõime tugevdamine. Piirkonnad, kus peatuti olid Ureki, Batumi ja Kutaisi. Kustumatu mulje jättis eestlaste teeistandus Renegadetea külastus.
  • oktoobri õhtul kohtuti maaeluminister Mart Järvikuga, kes on üle 20 aasta olnud tööl avalikus teenistuses, sealhulgas on ta olud kauaaegne Järvakandi vallavanem.
  • novembril väisas 17 REÜ liiget Frank Kutter OÜ lihatööstust. Juhataja Marek Mettas rääkis ettevõtte lugu ja tutvustas tootmist.

Pildid: erakogu

Frank Kutter lihatööstuse külastus

18.novembril külastas 17 REÜ liiget Frank Kutter OÜ lihatööstust, mis asub Kehtna külje all. Juhataja Marek Mettas rääkis ettevõtte lugu ja tutvustas tootmist, mis eristub teistest eestimaise, värske sealiha kasutamisega toodete valmimisel.

Pildid: Aleksander Kuruson

Ettevõtjate Esmaspäev Mart Järvikuga

7. oktoobri õhtul kohtusid REÜ liikmed ja teised huvilised maaeluminister Mart Järvikuga, kes on üle 20 aasta olnud tööl avalikus teenistuses, sealhulgas on ta olud kauaaegne Järvakandi vallavanem. Ta on juhtinud ka ROL-i ja olnud Eesti linnade liidu aseesimees.

Kohtumisõhtul räägiti, kuidas edendada Raplamaal maaettevõtlust. Mida teha, et Eesti põllumees suudaks oma rahva ära toita ja et teedevõrk toetaks inimeste maale tagasikolimist? Kuidas vähendada eurotoetuste taotlemisel liigset bürokraatiat ja võtta kasutusele uusi tehnoloogiaid? Lisaks oli arutlusel palju muid teemasid.

Kokkusaamine korraldati Ettevõtlusnädal 2019 raames.

Pildid: Aleksander Kuruson

Gruusia õppereis

22.-29.septembril külastas REÜ 31-liikmeline seltskond Gruusiat. Piirkonnad, kus peatuti olid Ureki, Batumi ja Kutaisi.

Gruusia majandusest ja kultuurielust andis ülevaate Eesti Suursaatkond Tbilisis konsulaarnõunik Jürgo Loo. Ettevõtlusest Batumi piirkonnas ja peamistest majandusharudest Gruusias rääkisid Ajara Kaubandus- ja Tööstuskoja esimees Tamaz Shavadze ning EU-Gruusia Ärinõukogu esindaja Tamaz Turmanidze, kes tutvustas ka erinevaid välispartnerite koostööprojekte.

Batumis külastati üle 1000-töötajaga ettevõtet Dar Capital, kus oma jõududega valmistatakse pea kogu vajaminev ehitusmaterjal. Oma meeskonnaga projekteeritakse ka hooneid. Ehitatakse vundamendist, lõppviimistluseni kortermaju, büroo- ja majutusasutusi ning hallatakse turismiettevõtteid.

Veinimõisa Oda Famili Winery lugu oli põimunud segu julgest naisettevõtjast, kes enamasti meestele kuuluvas valdkonnas on edukalt hakkama saanud. Ta osaleb mitmetes välisprojektides, on taotlenud toetusi ning ootab ka Raplamaa ettevõtlikke naisi Gruusia suunal koostööd tegema.

Eestlaste teeistanduse Renegadetea külastus ja õhtusöök kohalikus külas jätsid kustumatu mulje. Kaasmaalaste ettevõtlikkus on nad viinud vanade teeistanduste taastamisele ning gruusia tee tootmise uuele tasemele tõstmisele. Kõik külalised, eriti eestlased on teefarmerite tegemistele kaasa elama kutsutud ning eesti lastele pakutakse töölaagrisse tuleku võimalust. Ka REÜ seltskonnast tekkis plaane edaspidiseks suhtlemiseks.

Osaliselt toetas õppereisi Pria, Raplamaa Partnerluskogu Leader ettevõtlusmeede.

Pildid: Aleksander Kuruson, Rein Rosin, Reelika Vaabel, Anneli Pärna

Pildid: Sulev Tammel

Raplamaa ettevõtjate suveseminar

REÜ liikmed osalesid Raplamaa ettevõtjate suveseminaril „Saame sõpradeks“ 25.-26. juuli 2019 Eisma külalistemajas. 

Suveseminarist võtsid osa kõik maakonna ettevõtlusorganisatsioonid – Ettevõtlikud Naised Raplamaal, Märjamaa Ettevõtjate Piirkondlik Ühendus, Raplamaa Ettevõtjate Ühing, Raplamaa Turism ja  RAEK. Suveseminar oli esmakordne viie organisatsiooni ühisprojekt, mille eesmärgiks oli ettevõtjate koostöövõimaluste laiendamine läbi uute kontaktide loomise. Kavas olid koolitused, meeskonnamängud, Virumaa ettevõtjatega kohtumisedja meelelahutusprogramm. Suveseminari aitasid rahastada Euroopa Regionaalarengu Fond ja  Raplamaa Partnerluskogu MTÜ Leader strateegia meede 2 Ettevõtluse konkurentsivõime tugevdamine.

Fotod: RAEK FB