No file chosen

REÜ õppe-ja kogemusreis Hispaaniasse 26.10-03.11.2023.a.

Ühel kenal sügisesel oktoobrikuu lõpupäeval asus Raplast teele hulk uudishimulikke ettevõtjaid. Teekonna sihtpunktiks oli Hispaania Costa Blanca rannik.
Reede hommikut alustasime päikeselises Valencias, kus kogunesime hotelli fuajeesse, et suunduda ühisele tutvumisele Valencia linna rohealale Las Artes de Valencia. Kunstide ja teaduste linn ehk “Ciutat de les Arts i les Ciències”, nagu seda katalaani keeles tuntakse, on maailmas tunnustatud kompleks, mis ühendab ühes kohas tipptasemel arhitektuuri, meelelahutuse ja hariduse. See muljetavaldav koht on kindlasti kohustuslik igale kunsti-, kultuuri- ja teadussõbrale. Suureks üllatajaks oli  kunsti- ja teaduslinnaku koosseisu kuuluv Oceanogràfic okeanograafiapark ehk okeanaarium. Oceanogràfic hõlmab 110 000-ruutmeetrise ala, kõigi akvaariumite koguveemaht moodustab 42 miljonit liitrit ja oma tohutu hulga eksponaatidega jättis see endast kustumatu mulje.
Pealelõunal oli meil suurepärane võimalus kokku saada Eesti suursaatkonnast Madridis meiega kohtuma  tulnud polliitika- ja majandusdiplomaadi Marlen Reinuga. Saime ammendavad vastused kõigile meid huvitavatele küsimustele ja hulgaliselt ideid  ning kasulikku infot. Õhtu lõpetasime ühise Valencia vanalinna külastamisega Virve Roosimägi professionaalsel kaasabil.

Järgmisel hommikul jätsime Valenciaga hüvasti ning suundusime Requena veinitootmise regiooni. Esimeseks külastuspaigaks oli OLIOLI õlitööstusega tutvumine. Kaunite mägede ja oliivipuusalude vahel asuv väike ja kompaktne õlitööstus üllatas oma puhtuse ja hubasusega. Meile tutvustati oliivõli külmpressimise saladusi ja näidati, kuidas tehakse eriti kvaliteetset õli, mis on rikas biofenoolide poolest. Kohapeal saime ka ise maitsta neid tervistavate omadustega mahepõllumajanduslikke õlisid ja saime teada, et neid õlisid võetakse lausa lusikaga sisse. Toodetavate õlide eest saadud auhindade ja tunnustuste rida oli muljetavaldav, õli maitses suurepäraselt ja rändas ka enamuse reisisellide kotti, et seda Eestiski tutvustada. Lisaks õli tootmisele teevad nad koostööd sotsiaalse integratsiooni, tööhõive ja keskkonnahariduse keskusega Campus Diversia. Pakuvad konsultatsioone ja koolitusi maheoliivisalude majandamise alal ning korraldavad töötubasid nii Campus Diversias kui ka enda tootmises. Samuti teevad solidaarsustegevuses koostööd ARUNADiga (Requena Utieli Arenguhäiretega Laste Ühing), kellele nad aitavad korraldada imiku arenguga seotud töötubasid. Uhked on nad ka oma Solidaarsuse kaubamärgi üle – 1 Oliivipuu rahu nimel.  Solidaarprojektina annetatakse 0,7% hinnast sotsiaalseks otstarbeks. Tunnustuseks nende tööviisile omistati neile 2018. aastal Maailma Parima Tervisliku Õli auhind.
Järgmisena ootas meid Cuevas De La Villa’t, ehk Plaza de la Villa alt leitud 22 koobast. Need koopad on pärit moslemiajast 12-13. sajandist ja neid kasutati 17. sajandini. Requenas on palju maju, millel on all oma koobas, mida kasutati keldri, sahvri, veinihoidla ja isegi varjualusena. Mitmed koopad olid täis hiiglaslikke veiniamforaid, kuid mõnel koopal oli ka inimese viimse pühapaiga otstarve.

Üheks elevust tekitavamaks kohtumiseks oli kohaliku veinitootmise Chozas Carrascal külastus. Kõigepealt näidati meile seal asuvat suurt veinietikettide kogu ja siis viidi vaatama ka tootmisruume. Üllatajaks osutusid betoonist veinilaagerdamisanumad, mida oli nii armsaid munakujulisi kui ka suuri kõrguvaid massiive. Taolisi veinitanke polnud me veel varem näinud. Schozas Carrascal on suhteliselt noor veinitööstus, mis hakkas tegutsema 1990 ning oma esimese veiniteo tegid nad alles 2003 aastal. Praegu on nende valikus nii 2 sorti Cavat kui ka mitmeid erinevaid veinisorte. Eriline on nende poolt tehtav punane vein Las Ocho, mis koosneb 8-st erinevast viinamarjasordist. Neid kõiki saab ka kohapeal maitsta ja loomulikult kaasa osta. Väga hea mulje jätsid veinitootmise väga puhtad, korras ja huvitava disainiga ruumid, kus iga detail oli läbi mõeldud. Nägime ja saime proovida ka veinikosmeetikat Origien Cosmetics, mida toodetakse antioksüdantiderikkast viinamarjast, lisades sinna juurde teisi väärtuslikke toimeaineid ning mida kasutatakse ka kohapeal olevas Veinispaas hoolduste tegemiseks.

Silmailu pakkus üks kaunimaid Costa Blanca piirkonna sisemaa mägede külasid Guadalest, kus saime ronida kitsaid tänavaid mööda keskaegse lossini ning nautida ülevalt avanevat imekaunist vaadet paisjärvele. Õhtupoolik oli Benidormi päralt, mis on selle piirkonna üks kiiremini arenevaid linnasid oma rohkete kõrghoonetega. Benidormis vändatakse mitmeid seriaale ja filme ning linn on tuntust kogunud lõpmatu peopidamise kohana.

Olles kaunil Hispaania rannikul ei saa tegemata jätta ka ühte põnevat merereisi. Sõitsime katamaraaniga mööda rannikut, vaatasime mereäärseid koopaid ja kauneid rannikulinnu ning maitsesime Paellat.
Ühe päeva sisustasime väljasõiduga Costa Blanca kaunitesse väikelinnadesse näieks Calpe ja Altea.
Tutvusime mereäärsete kinnisvara konseptsioonidega ning turisimi arendustega. Saime näpunäiteid ja teadmisi millised on kinnivara soetamise ja omamise eripärad Hispaanias.

Märkamatult oligi kätte jõudnud meie reisi viimane päev, mille lõpetasime ühise õhtusöögiga Denia vanas jahtsadamas. Jagasime muljeid ja kontakte ning tänasime meie giid Virvet suure töö eest meie reisi sujuval korraldamisel ning ühtlasi saime laulda sünnipäevalaulu ka Ülole. Järgmisel päeval alustasimegi koduteed, pea täis kirjuid muljeid ja positiivseid elamusi puhtast, huvitavast ja kutsuvast Hispaaniast.

Õppe- ja kogemusreisi elluviimiseks saime toetust Raplamaa Partnerluskogu LEADER meetmest „ Ettevõtluse konkurentsivõime tugevdamine“.

Tekst: Ave Tislar, Andra Liibek
Fotod: Ave Tislar, Olav Õunmaa, Anneli Pärna